Arif Basri BAŞ29 Makale

EMEKLERE YAZIK DEĞİL Mİ ?

Bir tarafta Avrupa kupalarına katılma hedefi olan ve ligin flaş ekiplerinden Adana Demirspor, diğer tarafta ise şampiyonluğu kaybetmesi "Kırmızı kar yağması" gibi olan Trabzonspor.

30 bin taraftar stada gelmiş ve seyir zevki yüksek bir maç izlemek için. Sahada öyle bir hakem var ki, evlere şenlik bir penaltı ile maçı adeta katlediyor. Belki de katletme lafı hafif kalır. Penaltıya maruz kalan futbolcu bile pek inanmadı. Bütün eski hakem yorumcuları ve futbol yorumcuları "PENALTI" değil kanaatindeler. 

Nitekim kazanılan penaltının ilk vuruşunu kaleci Muric kurtardı. Ardından ise VAR hakemi belli bir süre sonra hakemi çağırıyor ve bir haksızlık daha yapılıyor. Ve 2. kez atılan penaltı gol oluyor. Aynı hakem bir de verdiği 6 dakikalık uzatmayı 2 dakika erken bitiriyor ve soyunma odasına giden oyuncuları yeniden saha çağırıyor.

Bu golün ardından ise moral bulan Trabzonspor, 12. dakikada bulduğu gol ile tamamen rahatlıyor. Belki normal kararlar olsa Trabzonspor yine galip gelecek ama böyle hakem ile değil. Adana Demirspor, buna rağmen karşılaşmada canla başla mücadele ediyor ve pozisyonlarda buluyor. Ancak Trabzonspor gibi bir takıma 2-0 geriye düştükten sonra maçı çevirmek biraz zor. Adana Demirspor yine de maçı sonuna kadar kovalıyor. Nitekim ise bulduğu pozisyonlarda Uğurcan'ın kurtarışları, Vargas'ın şık golü ve kaçan penaltı da işin başka bir yönü. Yani en azından bir beraberlik yakalanabilirdi.

Maç sonunda ise Trabzonspor şampiyonluk yolunda zor bir engeli aşmış olmanın sevincini yaşarken, Adana Demirporlu oyuncular ise üzgün olarak sahayı terkediyor. Alınan bu mağlubiyete rağmen bence Avrupaya gitme şansı sürüyor.

Maçtan sonra Adana Demirspor'un başarılı ve hakemlerle ilgili pek fazla konuşmayan Teknik Direktör Montella, yine sakin bir uslup ile hakemi özellikle verilen penaltıyı eleştirdi.  Cezalı olan Başkan Murat Sancak, twitter hesabından" Türkiye tiyatro seyretti" başlığıyla yaşanan hakem skandalını eleştirdi. Murat Sancak, "Stadta olsaydım 3 tane kırmıştım. Beşitaşlılar kusura bakmasın. Bende izliyorum. Yaşar Kemal ve Özgür Yankaya ne olacak. Ama kimsenin hakkı kimsede kalmayacak. Sağduyulu taraftarımız provokeye gelmedi. Onurlarıyla eksiklere rağmen mücadele eden takımımı kutluyorum." derken, haklı olarak sitem doluydu.

Sonuç olarak ise 3 puanı alan Trabzonspor şampiyonluk hedefine alacağı bir puanla ulaşma şansını yakalarken, hakkı hakem tarafından adeta gasp edilen ve "Emeklere yazık değil mi?" dedirten bir Adana Demirspor. Bu manada her şeye rağmen mavi-lacivertliler kalan maçlarını kazanarak Avrupa hedefine ulaşmak için var gücüyle mücadelesine devam edecektir. Ben de bu yolda başarılar diliyorum.