Yerel Medya Çağrısı
Yerel Medya Çağrısı

Sportürk Adana

Reklam

Nevzat Karazincir’in ardından

Nevzat Karazincir’in ardından
20 Kasım 2020 - 16:37

NEVZAT Karazincir 12 Haziran 1930 yılında Adana’da doğdu. Baba Adı İsmail Faik, Ana Adı Refika. Çocukluk yıllarından sonra Necatibey İlkokulu ve İstiklâl  Orta Okulu’nun ardından Adana Erkek Lisesi’ni bitirdi. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı.

EŞİ Aysel Hanım, 1958’de hayat arkadaşı oldu. Gülbin, Berna, Rana isimli üç kız çocuğu babası olan Nevzat Karazincir, voleybol branşına yakın oldu. Voleybol ile Adana Erkek Lisesi’nde tanıştı. Torosspor formasını giydi. Adana Voleybol Karması’nda yer aldı. Sonrasında İstanbul Darüşşafaka, Fenerbahçe Kulüplerinin formasını giydi. Yine İstanbul Voleybol İl Karması’nda Nevzat Karazincir adı öne çıktı.

SPOR branşlarında gülle, disk, cirit atma dallarında birincilikler elde etti. Bu branşları Adana’da olduğu kadar, İstanbul’da da sürdürdü. 1955 yılında voleybol antrenörü, 1957’de ise voleybol hakemi olarak lisanslar elde etti. 1963 senesinin Temmuz ayında “Uluslararası Voleybol Hakemi unvanını “pekiyi” derece ile elde etti. Türkiye’de “Uluslararası” voleybol hakemlerinden biri oldu. 1963 “Napoli Akdeniz Oyunlarında” yer aldı. 1964 yılına gelindiğinde Voleybol Federasyonu tarafından Nevzat Karazincir’e “Öğretmen Hakem, Antrenör, A-Kategorisi Voleybol Gözlemcisi olma başarısının yanı sıra “Voleybol Teknik Direktörü” diploması elde etti. 1981 yılında yaş hattından dolayı faal antrenörlük görevini bıraktı. Bu süre içinde Adana’da Çukobirlik, Güney Sanayi… gibi çeşitli kulüplerin ve bazı öğrenim kurumlarında antrenör olarak görev yaptı.

NEVZAT Karazincir Uluslararası Voleybol etkinliği Helsinki, Budapeşte, Leningrad, Spring Cup, Sofya’da voleybol hakemi olarak müsabakalar yönetti.  Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Spor Bölümü’nde öğretim görevlisi oldu. TDSS Kulübü Müdürü görevinde bulundu. Uzun yıllar Voleybol Federasyonu’nda ve İl Temsilciliği’nde yer aldı. Bu görevlerini 2000 yılına kadar devam ettirdi.

NEVZAT Karazincir;  Adana’lı  “Hüseyin Arıboğan, Muhsin Gökmen, Aziz Kalaoğlu, Yıldıray Pağda, Özcan Sarıtürk, Oktay Kökten, Mustafa Salar, İbrahim Sarıtürk, Mithat Barım, Necati Güler, Osman Özkın, Ercüment Pağda… gibi isimleri ve kadınlarda Nâlân ve Sonay Gülergin” kardeşleri Türk Voleybol Millî Takımı’na kazandırdı…

KARAZİNCİR uzun süren rahatsızlığı ardından hakka yürüdü. Adana’da önemli  ve iz bir “Nevzat Karazincir” rüzgârı esti. Türk Voleybol Sporu bir duayenini kaybetti. Onu anlatmak çok zor da ols, artık aramızda değil. Rahmetle anılacak….

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sportürk Adana Gazetesine aittir, haberleri kopyalamayınız.