Yerel Medya Çağrısı
Yerel Medya Çağrısı

Sportürk Adana

Reklam

Vali Demirtaş karpuz festivaline katıldı

Vali Demirtaş karpuz festivaline katıldı
21 Haziran 2019 - 21:19

Bu yıl 3.sü düzenlenen ve gelenekselleştirilmesi hedeflenen “Adana Karpuz Festivali”nin açılış töreni, Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Merkez Park’ta düzenlenen açılış törenine Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Recai Mercimek, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, oda başkanları,  kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

HALK OYUNLARI VE SİNEVİZYON GÖSTERİSİ İLE BAŞLADI

Vali Mahmut Demirtaş’ın, alana geldiğinde kentin tarım zenginliğini yansıtan yiyecek ve içecek stantlarını gezip vatandaşlarla sohbet ettiği festivalin açılış töreni halk oyunları ve sinevizyon gösterileri ile başladı. İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Recai Mercimek’in açılış konuşmalarını yapmalarının ardından, alanı dolduran vatandaşlara hitap eden Vali Mahmut Demirtaş, Valilik öncülüğünde gerçekleştirilen bu önemli festivale destek veren tüm kişi ve kuruluşlara emeklerinden dolayı teşekkür etti. Vali Mahmut Demirtaş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“BEREKETLİ TOPRAKLARIMIZDA ÜRETİLEN TÜM ÜRÜNLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

“Çukurova, güneşin, suyun ve toprağın birbirini tamamladığı coğrafyadır. Bu topraklarda güneş ovayı ısıtır; Seyhan ve Ceyhan Nehirleri Ovaya can verir. Toprak yılda yer yer üç ürün hasadına durur ve dört bir yandan bolluk, bereket fışkırır.

İşte verimli topraklarımızın ve uygun iklim koşullarımızın bizlere sağladığı bu avantajla, tıpkı bugün festivalini gerçekleştirdiğimiz karpuz üretiminde olduğu gibi, pek çok ürünün Türkiye üretiminde de ilk sıradayız. Yıllık 4 milyon ton civarında olan Türkiye’nin toplam karpuz üretiminin, yaklaşık 1 milyon tonluk bölümünü, yani yüzde 25’lik kısmını, Adanalı karpuz üreticilerimiz karşılıyor. Buradan bu üretimi gerçekleştiren tüm karpuz üreticilerimize teşekkür ediyorum. Değerli Adanalı Hemşehrilerim, Çukurova’nın bereketli topraklarında ürettiğimiz her bir ürüne sonuna kadar sahip çıkacağız. Ürettiğimiz her bir ürünü Adana markasına, ilimiz ve üreticilerimiz için katma değere dönüştüreceğiz. Bu ürünlerin coğrafi işaretlerini alacak; ürettiğimiz tüm ürünleri Adana ile özdeşleştireceğiz. Bununla birlikte tanıtım faaliyetlerimizi de çeşitlendirerek artıracağız. İl ekonomimizin can damarı ve lokomotifi olan tarımsal üretime, her konuda destek olmaya devam edeceğiz.”

“KENT KÜLTÜRÜMÜZE KATKI SAĞLAMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

“Kültür ve sanat festivallerine, tarımsal üretim temalı yeni festivalleri de katarak, kent kültürümüze ve turizmine katkı sunmayı sürdüreceğiz.

Her yıl düzenlediğimiz ve geleneksel hale dönüşen, yurt içinde ve dışında büyük yankı uyandıran, kültür ve sanat festivallerine, tarımsal üretim temalı yeni festivalleri de katarak, kent kültürümüze ve turizmine katkı sunmayı sürdüreceğiz.

“FESTİVALE KATKI SUNAN TÜM KİŞİ VE KURULUŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

“Bu vesileyle Adana Karpuz Festivali’nin gerçekleşmesinde katkılarını ve desteklerini esirgemeyen tüm Belediye Başkanlarımıza; Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Odaları ile Adana Çiftçiler Birliğimize teşekkür ediyorum. Festival kapsamında sahne alacak sanatçımız Rafet El Roman’a vereceği konserden dolayı şimdiden teşekkür ediyor, sizlerin şahsında tüm Adanalı hemşehrilerimi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”

“EN İYİ KARPUZ, KARPUZ TAŞIMA VE ÇOCUKLARA YÖNELİK HIZLI KARPUZ YEME” YARIŞMALARI DÜZENLENDİ

Vali Mahmut Demirtaş’ın konuşmasının ardından hayli renkli görüntülerle süren açılış töreni, “En İyi Karpuz”, “Karpuz Taşıma” ve “Çocuklara Yönelik Karpuz Yeme” yarışmalarıyla devam etti. Yapılan yarışmalar sonucunda en iyi karpuz dalında dereceye giren üreticilerden 1.olan Mete Akyol’a tam altın, 2. olan Metin Kaya’ya yarım altın, 3. olan Cengizhan Çay’a çeyrek altın ödülü verildi. Çocuklara yönelik olarak düzenlenen hızlı karpuz yeme yarışmasında 1.olan Mustafa Semih Gezmez, 2. olan Halit Şenal ve 3. olan Mustafa Cansatıcı adlı çocuklara ödül olarak bisiklet hediye edilirken, yarışmaya katılan ancak dereceye giremeyen diğer çocuklara satranç takımı hediye edildi.

Festivale renk katan ayrı bir görüntüyü oluşturan karpuz taşıma yarışmasında 1. olan İsa Tan yarım altın, 2.olan Tufan Şenol çeyrek altın, 3. olan Arif Kılınç da gram altın ile ödüllendirildi.

RAFET EL ROMAN KONSERİYLE SÜRDÜ

Merkez Park’ta bu yıl 3.sü düzenlenen “Adana Karpuz Festivali”, ünlü sanatçı Rafet El Roman’ın verdiği konser eşliğinde, vatandaşların sergilediği sevinç ve coşku dolu görüntülerle sürdü.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Sportürk Adana Gazetesine aittir, haberleri kopyalamayınız.